2138/6
Fritz Heinemann (f. 1864, d. 1932)
En stående yngling. Sign. Fritz Heinemann. Figur af patineret bronze. Bronzestøberstempel Aktien-Gesellschaft Gladenbeck Berlin. H. 70.
Almindelige brugsspor. Bukket sværd. Mindre revne ved højre arm.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag