2138/​6

Fritz Heinemann (f. 1864, d. 1932)

En stående yngling. Sign. Fritz Heinemann. Figur af patineret bronze. Bronzestøberstempel Aktien-Gesellschaft Gladenbeck Berlin. H. 70.

Almindelige brugsspor. Bukket sværd. Mindre revne ved højre arm.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag