1908/608
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to-personers sofa med ben af mahogni. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Model 2208. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 127.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. februar 2019
Vurdering
Hammerslag