2431/547
Jens Jacob Bregnø (f. Hornum 1877, d. Søborg 1946)
Atalanta med Hippomenes gyldne æble. Sign. monogram 1925. Patineret bronze på base af marmor. H. 28.
Almindelig patina.
Motivbeskrivelse ændret 29/6–24.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024
Vurdering
Hammerslag