2041/108
Fransk bouillottelampe af bronze, søjleformet stamme med tre lysarme, justerbar skærm af hvidmalet metal med krakelé-effekt. Ca. 1900. H. 68.
Senere monteret til el. Lodning på stammen. Skærmen fremstår med afskalninger og opmalede områder. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag