1705/​9064

Sven Dalsgaard (f. Randers 1914, d. sst. 1999)

“Kerameikos”. Sign. Sven Dalsgaard 1949. Relief af polykromt glaseret lertøj. Diam. 28.

Proveniens: Journalist Viggo Torstenssons private samling.

Udstillet: “Sven Dalsgaard Retrospektiv”, Randers Kunstmuseum 1979.

Brændingsrevner, heraf hårrevne.

Kunsten i og omkring Aarhus, 31. januar 2017

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag