1747/1519
Et kinesisk røgelseskar af patineret kobber med hanke i form af dragehoved, sider dekoreret i guld med buddhistiske symboler og mytiske dyr i let relief, med låg og stand af træ. Mærket Hu Wenming. 20. årh. Vægt 515 gr. H. 7,5 cm. Diam. 13 cm. (3)
står i varier,bag line, reol varier.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Et håndtag let løst. Med ir. Ridser. Bule på bundrand.
Varia, 23. november 2017
Vurdering
Hammerslag
31 bud