2009/600
Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)
Lænestol med stel af mahognibejdset bøg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med beige-nistret uld. Model FD 118. Udført hos France & Daverkosen / France & Søn.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Nyere betræk.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud