1846/654
Sven Palmqvist (f. 1906, d. 1984)
Vase af klart glas, dekoreret med graveret motiv i form af rensdyr. Sign. Orrefors P 3671. Udført hos Orrefors, med etiket herfra. H. 25.
Almindelig patina, herunder enkelte overfladeridser og -mærker.
Moderne kunst og design, 13. november 2018
Vurdering
Hammerslag