Jens Sørensen (f. Kolding 1887, d. Roskilde 1953)
“Revolution”, ca. 1925. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 110×138.
Udstillet: Jens Sørensen retrospektive udstilling, Birchs Kunsthandel, 1947. Udstillet: Kunstforeningen København, 1954, kat. 88. Udstillet: Å-udstillingen, 1967, kat. 98.
Små afskalninger samt enkelte ustabile krakeleringer/opskalninger i flammerne nederst på billedet. Små generelle ujævnheder i lærredet. Mindre optørringsrevner.
Moderne kunst og design, 28. august 2018