Japansk Juichimen Kannon af forgyldt, bronzeret og delvis bemalet metal, siddende på lotustrone med mandorla, de seks arme holdende attributer, hævet på gennembrudt, ottesidet trone, støbt med dyr og ornamentik. Meiji 1868–1912. H. 73.
Kraftig slitage på bemaling. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Afslag på vase.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020