900/​461

Superflex (, Kunstnergruppe baseret i København, aktiv siden 1993. Består af Bjørnstjerne Reuter Christiansen (f. 1969), Jakob Fenger (f. 1968) og Rasmus Nielsen (f. 1969))

“Letter to Superflex, 14. January 2008”, 2008–2013. Edition 1/3. Et certifikat signeret af kunstnerne følger værket. Blå neon. 151×114.

Udstillet: “If You Don’t Like Art, Goodbye, Fuck Off, Go Home…”, Vestfossen Kunstlaboratorium, Vestfossen, Norge 2017 samt Kristianstad Konsthall, Sverige 2019. Udstillet: “Cool, Calm and Collected” ARoS Aarhus Kunstmuseum, Danmark, november 2017 - april 2018, geng. i udstillingens katalog s. 159. Udstillet: Hämeenlinna Art Museum, Tavastehus, Finland 2018. Udstillet: “Art in Residence”, Hanken Svenska Handelshögskolan, Helsingfors, Finland 2019. Proveniens: Nils Stærk, København (Inv. #SF 08 001.1). Proveniens: NoCo - Nordic Contemporary Art Collection, Sverige.

Kunstnergruppen – eller kollektivet – Superflex blev dannet i 1993 af Bjørnstjerne Reuter Christiansen, Jakob Fenger og Rasmus Nielsen. Ved aktivt at anvende deres kunstprojekter til at bistå mennesker i den tredje verden, synes begreber som humanisme og næstekærlighed at være en væsentlig drivkraft. Temaerne i deres virke er ofte af social, økonomisk og politisk karakter, eksempelvis har gruppen beskæftiget sig med emner som ophavsret, globaliseringsangst, krig og klimaforandringer i projekter såsom Guaraná Power og Free Beer, men også deres offentlige udsmykninger og indretning af byrum - såsom Superkilen på Nørrebro - afspejler et fast tankemæssigt afsæt.

Mange af gruppens strategier hentes fra forretningslivet – branding og markedsføring – men benyttes ud fra et kunstnerisk ståsted, hvorved de balancerer tæt på grænsen mellem kunst og samfund. På den måde gentages arven fra det 20. århundredes forskellige avantgarde-bevægelser, dog uden den mere dogmatiske tilgang og selvforståelse. Kunstneridentiteten udviskes, idet kunsten først og fremmest er et brugbart redskab eller et Tool til at påvirke de samfundsmæssige strukturer og påpege uretfærdigheden i verden. Samtidig opstår kunsten ofte i selve mødet mellem værk og beskuer – eller måske snarere beboer – en relationel æstetik baseret på interaktion og mellemmenneskelige forhold.

Det siger sig selv, at produkterne – resultatet af gruppens interventioner – sjældent er møntet på et kommercielt marked. I mange tilfælde udgør den immaterielle kunstneriske handling i sig selv kunstværket. Derfor har vi glædet os til at kunne præsentere nærværende værk på forårets auktion for samtidskunst.

”If you don’t like Danmark. Goodbye. fuck off. Go home….”, står der med slynget skråskrift og bogstavelig talt bøjet i neon. Meddelelsens ordlyd stammer fra et anonymt trusselsbrev, som Superflex modtog i 2008. Afsendt i protest mod værket/plakaten “Foreigners, please don't let us alone with the Danes”, som blev sat op flere steder rundt omkring i København. Selv forklarer gruppen: “Den uvidenhed og det voldsomme had - måske afledt affrygt og racisme - som stavefejlen og ordene i trusselsbrevet udtrykker, over for det paradoksale i, at vi jo ikke er udlændinge, men deimod danske statsborgere, og derfor ikke kan smides ud af landet, synes vi rummede en interessant spænding og ironi.” (Cool, Calm and Collected", udstillingskatalog fra AroS, 2017–18, s. 158)

Neonskiltet er i al sin slående enkelthed et medie, der direkte og uden omsvøb formidler et budskab – om end det i dette tilfælde indeholder mange lag af sub-tekst. Udover at forholde sig aktuelt til udlændingedebatten og kommentere på egne tidligere værker relaterer værket sig også kunsthistorisk til 60’ernes popkunst og forbrugskulturens fødsel.

Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK