Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Reservedele bestående af låg af bakelit og brunlakeret metal, topskruer af bakelit og metal, rosetter af sort plast, afbrydere og afbryderdele af sort plast, afbryderhus (knækket) stel af forkromet metal til 3/2 pendel, aflaster af bruneret messing. Udført hos Louis Poulsen. (21)
Almindelig brugsslitage herunder ridser og mærker. Nogle dele med defekter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
17 bud