2033/​980

Dansk snedkermester

Armstol af teak. Sæde, ryg og armlæn betrukket med grøn uld. 1940'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Vakkelvorn i stel. Uoriginal polstring med synlige lim og sømhuller på armlæn. Løs kantbånd.

Moderne kunst og design, 11. august 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

150 DKK