2033/980
Dansk snedkermester
Armstol af teak. Sæde, ryg og armlæn betrukket med grøn uld. 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Vakkelvorn i stel. Uoriginal polstring med synlige lim og sømhuller på armlæn. Løs kantbånd.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
Vurdering
Hammerslag