Jens Christian Quortrup Lauritzen (f. Sorø 1840, d. sst. 1913)
“Barneportræt”. En lille pige på en stol. Sign. C. Lauritzen 1870. Olie på lærred. 32×27.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens Samling nr. 942 (1927), dennes auktioner, del III, Winkel & Magnussen 126, 1932, nr. 98. Bruun Rasmussen auktion 266, 1971 nr. 20.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning. Krakeleringer, minimale afskalninger og enkelt mindre stødmærke.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021