Einar Utzon-Frank (f. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955)
“Erik”. Buste af brunpatineret bronze. Usigneret. H. 31.
Proveniens: Grosserer Carl Simmonsen, Fredensborg. Erik Axel Fini Simonsen var den ottende af en børneflok på ni, som alle blev portræteret i form af en buste, modelleret af Einar Utzon-Frank, ca. 1911.
Litteratur: “Billedhuggeren Einar Utzon Frank i Tekst og Billeder”, København 1945.
Fremstår med mindre alderspræg.
Moderne kunst og design, 10. januar 2017
19 bud