2439/830
Ubekendt design
“Les Arcs”. Et sæt på fire stole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg udspændt med patineret cognacfarvet kernelæder, hæftet med metalsøm. Formgivet 1960'erne. Udført ca. 1972, stemplet. (4)
Charlotte Perriand brugte denne model til indretningen af det berømte skisportresort Les Arcs i Savoie, Frankrig.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og slitage. Mindre defekter på sygninger.
Vurdering