2439/​829

Kristian S. Vedel (f. 1923, d. 2003)

Modulsofa i to dele, stol, skammel og sofabord af eg. Armlæn, ryg og sædehynde betrukket med lys uld. Bordtop af glas. Formgivet 1963. Udført hos Søren Willadsen. (5)

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 169

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter, smuds og nogle defekter. Porøst skum.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?