1419/702
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
“Plexus”. Armstol af mahogni, sider og ryg monteret med fransk flet, løse, dybthæftede hynder med sort skind. Udført hos C.F. Christensen, Silkeborg.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Hynder med patina og overfladeslitage på hjørne.
Moderne kunst og design, 6. maj 2014
Vurdering
Hammerslag
21 bud