2138/853
Slagelse Møbelværk
Lænestol med stel af mahogni. Sæde og ryg betrukket med dybthæftet orange uld. Udført 1940'erne hos Slagelse Møbelværk.
Afbildet i Slagelse Møbelværks katalog 4401.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på stel. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud