2008/284
Tre ornamenter af grøn jade, udskåret i form af drager. Vægt ca. 5650 gr. L. 33–52. (3)
Proveniens: Hidrørende fra Prins Henriks samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fremstår med enkelte afslag og revner.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud