2413/​928

Henning Hans Christian Hansen (f. Avedøre 1899, d. 1958)

Tre udendørs lamper, heraf to væglamper af patineret jern. Skærme af emaljeret jern. Indvendig skærm af glas. Væglamper: H. 35. L. 56. (3)

Formgivet for KB Hallen 1937–38.

Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, skævheder og afskalninger. Rust og nogle møtrikker mangler. En lampe mangler stel. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 26. marts 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag