Sven Havsteen-Mikkelsen (f. Argentina 1912, d. Ærøskøbing 1999)
“Fra Husavik”, Færøerne 1971. Sign. SHM; sign. med titel og årstal på blændrammen samt på udstillingsetiket. Olie på lærred. 50×77.
Udstillet: Den Frie Udstilling, København.
Moderne malerier og foto, 26. september 2018