2132/670
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 236”. Tre-personers sofa med stel af massiv eg, armlæn og løse epeda hynder betrukket med mørk blå uld. Model GE 236/3. Designet 1955. Udført hos Getama, Gedsted. L. 210.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 5–6, 1955, s. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Løse samlinger mellem bagstaffer og bund, kan limes. Hynder slitage og med mindre pletter.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag