2050/8695
Vasili Agafonov (, Moskva)
Rundt rundt etui med låg af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje i skyggeeffekt. Vasili Agafonov, utydeligt guardeinstempel og bymærke. Moskva, 20. årh.s begyndelse. Vægt ca. 98 g. H. 8,5.
Minimal aldersslitage som få ridser og tryk på spidsen af lågknoppen.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag