2050/​8695

Vasili Agafonov (, Moskva)

Rundt rundt etui med låg af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje i skyggeeffekt. Vasili Agafonov, utydeligt guardeinstempel og bymærke. Moskva, 20. årh.s begyndelse. Vægt ca. 98 g. H. 8,5.

Minimal aldersslitage som få ridser og tryk på spidsen af lågknoppen.

Russisk tema, 7. december 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK