2131/​620

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 61”. Kvadratisk sofabord med stel af stål og plade af klart glas. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 33. L. 80. B. 80.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Glasplade med defekt på hjørne.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK