1917/559
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
“Grand Prix”. 5 bordknive og 5 bordgafler af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. Formgivet 1938. Vægt eksklusive dele med stål 333 g. Knive: L. 19,9. Gafler: L. 19. (10)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre buler for enden af knives skafter.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag
17 bud