2203/​948

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Oksen/Ox-Chair”. Hvilestol med stel af forkromet stål. Sider, sæde samt ryg betrukket med lyst blåt stof. Model AP 46. Udført hos AP Stolen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Senere betræk med pletter og smuds. Porøst skum i sider og ryg.

Moderne kunst og design, 18. januar 2022

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag