2203/948
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Oksen/Ox-Chair”. Hvilestol med stel af forkromet stål. Sider, sæde samt ryg betrukket med lyst blåt stof. Model AP 46. Udført hos AP Stolen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Senere betræk med pletter og smuds. Porøst skum i sider og ryg.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag