911/​952

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Vase af stentøj modelleret med smal munding. Dekoreret med Blåmusling glasur. Sign. Salto, 21453. Kgl. P. Udført 1958. Formgivet 1957. H. 23,2.

Proveniens: Europæisk privatsamling.

Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. i modelregister fig. 299, s. 181.

Moderne design og kunsthåndværk, 8. december 2022

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

360.000 DKK