2432/​830

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kinastolen”. Armstol af kirsebær. Sædehynde betrukket med dybthæftet, patineret naturskind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1982.

Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 6, juni 1944, s. 90. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 104–105.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind. Delvist falmet.

I Aarhus
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

965732 7.000 DKK