2432/141
Syv kinesiske eksport tallerkener af porcelæn, dekoreret dels i blå med bl.a. “Willow pattern” og dels i farver i Imari stil og en Canton “Green and Gold”. 18.-19. årh. Diam. 22–25 cm. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle afslag på kant og reparationer (en dyb tallerken gennemrepareret), Canton tallerken med hårrevner (nogle gennemgående).
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024
Vurdering
Hammerslag