2446/26
Ikon med fremstilling af Forklarelsen på Bjerget, Jesus flankeret af Moses og Elias. Tempera på træpanel. Forsænket billedflade, Kovtjeg. 19.-20. årh. 37×29.
Større afslag i højre side. Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre krakeleringer. Træet delvist eroderet på bagsiden.
Vurdering