905/​635

J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)

Købt af J.F. Willumsens Museum i december 2021.

“Interiør i Domkirken, ovenlys alene til højre”. Sign. J.F.W. 1912; sign. med titel på udstillingsetiket på bagsiden (nummereret 3). Olie og voksfarve på lærred. 102×82.

Udstillet: “Edith Willumsen & J. F. Willumsens Atelierudstilling”, Villaen Strandagervej 28, Hellerup, september-oktober, 1913, kat. nr. 39. Udstillet: “Den Frie Udstilling - Retrospektiv Sommerudstilling”, København, 1914, kat. nr. 348. Litteratur: J. F. Willumsen: “Mine Erindringer Fortalt til Ernst Mentze”, Berlingske Forlag, København 1953, værket omtalt side 198, her med titlen “Domkirken i Valencia”.

Motivet er - ligeledes i 1912 - udført som litografi i 10 eksemplarer med titlen “Interiør fra Valencia Domkirke” (Sigurd Schultz nr. 149), hvor de knælende figurer dog ikke er med.

I årene for maleriets tilblivelse rejser J. F. Willumsen gentagne gange sypå i Europa - til Schweiz, Italien og Spanien. I Italien støder han for første gang på maleren El Grecos værker, som bliver en sand besættelse for ham og en inspiration i egen ekspressive farvebrug. Lys- og skyggevirkninger spiller en stor rolle i periodens værker, således også i dette interiør fra Valencias domkirke, hvor lysets intense virkning i et i øvrigt mørkt rum bliver selve billedets omdrejningspunkt.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

350.000 DKK