Patrick Nordström (f. Höganäs 1870, d. København 1929)
Vase af stentøj modelleret i rund form og med smal munding. Dekoreret med mørkebrun og grågrøn glasur. Sign. monogram, 19–5 1918. Kgl. P. H. 21,8.
Få overfladeridser og mærker. Fodrandens underside med enkelte afslag - antageligt hidrørende fra fremstillingen / frigørelse fra brændingsovn.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
16 bud