2121/87
Et spisesæt med kniv og spisepinde i etui af skilpadde og bambus samt en æske med miniature figurer i brudefølge. Japan, Meiji 1864–1912 og senere. L. ca. 27–33 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Etui med afskalninger/afslag og revner. En lille figur mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021
Vurdering
Hammerslag