2149/9048
J. Ward lommeur med spindelgang, i kasse af nikkel-sølv, hvid skive af emalje med arabertal og nøgleoptræk, signeret J. Ward London, værk signeret J Ward London, kasser ej mærkede. Lavet til det tyrkiske marked. Nordeuropa ca. 1800. Vægt i alt 155 g. Kassediam. 73 mm.
Proveniens: Privat samling
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger. Skive ridset, små afslag ved nøgleoptræk. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag