2108/​931

Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)

To objekter af glas med graverede motiver i form af isbjørne og mand med rensdyr. Sign. Kosta, V. Lindstrand og Vicke Lindstrand, Kosta, 175860. Udført hos Kosta, Sverige. H. 11 og 15,8. L. hhv. 17 og 22,5. D. hhv. 7,3. og 11,5. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag