2115/​544

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“The Chair”. Armstol af valnød, betrukket i sæde med sort skind. Model PP 503. Udført og mærket med label hos PP Møbler.

“The Chair/Den runde stol” blev første gang præsenteret på Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 1949, i udgaven med flet i sæde og på kopstykke, året efter i denne udgave med polstret sæde. John F. Kennedy og Richard Nixon sad i Wegners Runde Stol eller The Chair, som amerikanerne døbte stolen, i de legendariske tv-dueller under det amerikanske præsidentvalg i 1960.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 3, s. 98–101 og 140–142.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 108–109.

Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 44–45.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 145.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Kategori
Vur­dering

20.000 DKK

Solgt

Hammerslag

23.000 DKK  

7 bud

Tidspunkt Byder Bud
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
19.500 DKK
15.000 DKK