Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. Armstol af valnød, betrukket i sæde med sort skind. Model PP 503. Udført og mærket med label hos PP Møbler.
“The Chair/Den runde stol” blev første gang præsenteret på Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 1949, i udgaven med flet i sæde og på kopstykke, året efter i denne udgave med polstret sæde. John F. Kennedy og Richard Nixon sad i Wegners Runde Stol eller The Chair, som amerikanerne døbte stolen, i de legendariske tv-dueller under det amerikanske præsidentvalg i 1960.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 3, s. 98–101 og 140–142.
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 108–109.
Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 44–45.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 145.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
7 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||