Foto endnu ikke klar
1514/1647
En samling kinesisk porcelæn, dekoreret i underglasur blå og farver, bestående af tre tallerkener, to skåle, madbeholder og fad samt et par bordlamper af porcelæn, dekorerede med transferprint. 19.-20. årh. Diam. 8–16. Lamper H. ekskl. montering 13,5. (9)
To tallerkener og madbeholder med mindre kanthak. Den ene bordlampe med afslag, den anden med flere revner. Medfølger tallerken med krakeleringer, misfarvninger, hårrevne og kanthak.
Varia, 2. april 2015
Vurdering
Hammerslag