2148/908
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“LC1”. Et par armstole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg udspændt med ponyskind, armlæn af sort skind. Udført og stemplet hos Cassina. (2)
Stemplet serienr: LC/1 40578 og LC/1 40602.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud