2049/​96

Pietà. Figurgruppe af udskåret og bemalet træ, monteret på plade af træ, dekoreret i faux marbre. 19.-20. årh. H. 69. Plade L. 60. B. 36.

Mindre revner i træet. Mindre afskalninger. Nyere plade med tusch omkring figurgruppe og afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK