2049/96
Pietà. Figurgruppe af udskåret og bemalet træ, monteret på plade af træ, dekoreret i faux marbre. 19.-20. årh. H. 69. Plade L. 60. B. 36.
Mindre revner i træet. Mindre afskalninger. Nyere plade med tusch omkring figurgruppe og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag