2323/​614

Henry Moore (f. Castleford i Yorkshire 1898, d. Much-Hadham 1986)

“Figures with sky background II”, 1981. Sign. Moore, XI/XV. Litografi i farver. Udgivet hos Reymond Spencer Company Ltd. for The Henry Moore Foundation Much Hadham. Trykt hos Curwen Prints Ltd, London. Bladstørrelse 40×60.

“Henry Moore Sketchbook 1980”. Sign. Moore, C 34/350. Facsimile edition efter tegninger af Moore.

Litteratur: Cramer nr. 609.

Undersøgt i ramme. Intet at bemærke.

Moderne kunst og design, 6. juni 2023

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag