Dansk maler, 19. årh.
Skibsportræt af “Dagmar af Nyborg”, ført af Capt. N. Hansen 1874. Usigneret. Pen, vandfarve og gouache på papir. Lysmål 35×52,5.
Fremstår med fugtpletter, afskalninger og misfarvninger. Én reparation i øverste venstre hjørne. Undersøgt i ramme. Senere beskåret idet billedets tekst er monteret på bagsiden.
Ældre malerier og møbler, 25. september 2017