2014/​677

Skandinavisk design m.m.

Syv bøger med Skandinavisk og international møbeldesign m.m. Alle med engelsk tekst. (7)

Bestående af

Klaus Jürgen Sembach: “Modern Furniture Designs 1950–1980s”. Schiffer Book 1997, 312 sider.

Cara Greenberg: “Mid-Century Modern”. Furniture of the 1950s. Harmony Books 1984/1995, 176 sider.

Kathryn B. Hiesinger [red.]: “Design since 1945”. Philadelphia Museum of Art 1984, 250 sider.

Kathryn B. Hiesinger & Georg H. Marcus: "Landmarks of Twentieth-Century Design. Abbeville Press 1993, 432 sider.

Jerryll Habegger & Joseph H. Osmann: “Sourcebook og Moderne Furniture”, W.W Norton & Company 1989/1997, 576 sider.

Juliet Kinchin & Aidan O'connor: “Century of The Child”. Growing By Design 1900–2000. Museum of Modern Art 2012, 266 sider.

Gabriele Lueg & Luzie Bratner: "Der 4-Eckige Blick/The Rectangular View. Highlights of an American private collection. Museum für Angewandte Kunst Köln 2004, 120 sider.

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK