2443/​813

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 290” og “GE 290A”. To lænestole af eg med hhv. lav og høj ryg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med lys uld. Formgivet 1959. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)

Model præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia d. 17.-20. maj 1962. Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre pletter og smuds.

I Lyngby
Vur­dering

12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1168704 12.500 DKK
802930 12.000 DKK
1168704 11.500 DKK
802930 11.000 DKK
1168467 10.500 DKK
1113593 10.000 DKK
802930 9.500 DKK
1147812 9.000 DKK
802930 8.500 DKK