905/​99

H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)

Sommerlandskab med Odense Å, der gennem en blomstereng. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 48×75.

Udstillingsetiket på bagsiden af rammen.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 510, 1988 nr. 42, afb. s. 40.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK