H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Sommerlandskab med Odense Å, der gennem en blomstereng. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 48×75.
Udstillingsetiket på bagsiden af rammen.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 510, 1988 nr. 42, afb. s. 40.
Malerier og tegninger, 30. november 2021