2121/747
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
To vaser og en skål af stentøj. Dekoreret med hhv. gråhvid, sandfarvet og grå/blå/grøn glasur. Sign. monogram, hhv. 128, 8 og 120. H. 5–11,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skål med omfattende kalk indvendigt. Alle dele med nogle mindre afslag.
Moderne kunst og design, 25. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
25 bud