2048/197
Samling af ni danske skeer. En ske af mester Sivert Thorsteinsson, København 1746, tre af Andreas Jacob Rudolph, København 1758, en af mester Christian Werum, København 1791. 18. årh. Vægt 616 g. L. ca. 20 cm. (9)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre buler, ridser og mærker. Graveringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud